Субота, 04.05.2024, 00:20
Вітаю Вас, Гость
У 1971 році в бувшому маєтку Можайських було розміщено музей Історії авіації та космонавтики. Музей створювали учні та вчителі Вороновицької СШ №1, при допомозі льотчиків підшефної частини. В 1972 р. музею присвоєно звання "Народний музей", в 1989 р. музей став державним.

Експозиція музею розповідає про розвиток вітчизняної авіації від перших літальних апаратів до реактивних літаків, до польотів космічних кораблів.

В 1998 році в музеї проведено реекспозицію. Нині це - державний музей історії авіації та космонавтики України, який складається з розділів:
Зародження і початковий період розвитку авіації. Діяльність О. Ф. Можайського.
Військова авіація.
Авіація України на сучасному етапі.
Внесок України в становлення та розвиток космонавтики.

Початок експозиції ознайомлює відвідувачів з першими спробами людини оволодіти небесами. Ще у XV ст. геніальний Леонардо да Вінчі, першим почав розробляти теорію польоту людини, в 1475 р. сконструював апарат вертикального злету (представлено схему апарату Леонардо да Вінчі). Перехід від експеременту до точних розрахунків, науково обґрунтували політ людини у повітрі вчені: М.В.Ломоносов, А.Телешов, Д.І.Менделєєв, М.Е.Жуковський, К.Е.Ціолковський. Але значне місце серед вчених - винахідників належить винаходу О.Ф.Можайського.

Олександр Федорович Можайський народився 21 березня 1825 року, в сім'ї віце-адмірала Федора Тимофійовича Можайського. Закінчивши в 1841 р., Петербурзький кадетський корпус, Олександр Федорович стає офіцером флоту. Про життя та діяльність О.Ф.Можайського змістовно розповідають документи, фото, книги, малюнки, які розміщені у вітринах музею. Збереглись і деякі особисті речі винахідника, це портсигар та картина намальована самим Можайським. Відвідувачі можуть розглянути модель літака, у зменшеному вигляді, якого сконструював винахідник в 1884 році.

Далі в експозиції представлені авіатори та авіаконструктори, які на поч. XX ст. жили і працювали на Україні. Це авіаконструктори: І.І.Сікорський, К.О.Калінін, Д.Григорович, пілоти: М.Ефімов, С.Уточкін, П.Нестеров, Е.Крутень та ін.

Про виготовлення перших літаків на Україні розповідають стенди про Харківський авіаційний завод представлені моделі перших літаків вітчизняного виробництва: К-1, К-2, К-7.

В експозиції велике місце відведено ролі авіації періоду Великої Вітчизняної війни. В перші ж дні війни небо Вінниччини захищали льотчики 88-го винищувального авіаційного полку, який базувався в с. Бохоники Вінницького району, та льотчики 132 бомбардувального авіаполку, який з 1940 р. базувався поблизу с. Печора Немирівського району. На всіх фронтах льотчики показували приклади мужності та героїзму. Ас номер один Радянських ВПС, тричі Герой Радянського Союзу - Іван Кожедуб. А визволяли Вінниччину льотчики 235 штурмового авіаполку. Представлені фото героїв цього авіаполку: П. Дилько, В. Лазарев, І. Могильчак. В цьому полку служив двічі Герой Радянського Союзу льотчик-космонавт Г. Т. Береговий, брав участь у визволенні Вінниччини. В повоєнні роки він неодноразово бував у Вінниці, відвідував однополчан, віддавав шану загиблим друзям, став почесним громадянином м. Вінниця. Відвідував в 70-ті роки і музей , довгий час вів переписку з учнями Вороновицької СШ № 1, листи і фото зберігаються у фондах музею. Представлені моделі літаків періоду Великої Вітчизняної війни - По-2, Іл-4, Ту-2 та ін.

В музеї експонуються портрети льотчиків, Героїв Радянського Союзу, вихідців з Вінниччини. Серед них наші земляки - Колісник Павло Антонович, який народився в с. Степанівна, служив у морській авіації, загинув в 1943 році.

Герой Радянського Союзу - Олійник Григорій Микитович, родом із Вороновиці, відважний герой здійснив 376 бойових вильотів і знищив 23 фашистських літаки. Загинув в 1953р. під час виконання завдання.

Сьогоднішня авіація представлена в документах, фотографіях, речах:
Феодосійський науково-виробничий центр Збройних Сил України.
Герої льотчики із Вінниччини, які загинули на території Афганістану.
"Українські соколи" - пілотажна група Військово-Повітряних Сил України.
Полковник, льотчик М.Коваль, який неодноразово займав перші місця з вищого пілотажу , серед провідних льотчиків світу.
Нагрудні знаки класної класифікації льотного складу ВПС України введені в 1998р.
Технічний комплекс "АНТОНОВ".

Наша незалежна держава являється і космічною державою. В грудні 1997 р. було здійснено політ, у складі міжнародного космічного екіпажу, льотчика-космонавта, громадянина України - Леоніда Каденюка. В експозиції відображено перші кроки людини в космос, побут космонавтів на орбіті, продукти харчування, одяг, тощо.

Експонати музею відображають талант, енергію, працю винахідників льотчиків, їх віддане служіння Батьківщині - хороший приклад для наслідування поколінь.